Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca zdrowie stworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają
- dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi,
- tworzenia zdrowego środowiska

Nasza szkoła od wielu lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Od września 2012r. przystąpiliśmy do projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

Głównym celem Szkoły Promująej Zdrowie jest szerzenie wśród uczniów, rodziców i pracowników szkolnych wiedzy o zdrowiu i wyposażenie w umiejętności niezbędne do podejmowania działań na rzecz zdrowia.

 W osiągnięciu nadrzędnego celu pomogą nam następujące działania:

  • Poprawa sposobu żywienia młodzieży,
  • Zachęcanie do dbania o higienę własną,
  • Uświadomienie uczniom, że zdrowie to wartość i powinna zajmować wysokie miejsce w ich hierarchii wartości,
  • Wdrażanie wychowanków, nauczycieli, personelu i rodziców do aktywnego działania na rzecz zdrowia własnego i innych
  • Profilaktyka antynikotynowa i alkoholowa
  • Profilaktyka chorób naczyniowo-sercowych, układu oddechowego i nowotworów.
  • Rozbudzanie potrzeby zwiększania aktywności ruchowej w szkole i w czasie wolny


Film edukacyjny nagrany w ramach projektu.

Raport z rocznej działalności Szkoły Promującej Zdrowie 2015/2016
Raport z rocznej działalności Szkoły Promującej Zdrowie 2016/2017

5 porcji zdrowia w szkole

Uczniowie klas I-III wzięli udział w programie edukacyjnym „5 porcji zdrowia w szkole". Celem programu było zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. W ramach projektu przeprowadzone zostały lekcje w oparciu o specjalnie przygotowane materiały edukacyjne, dzięki którym uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia, którego podstawą są warzywa i owoce. Wzięliśmy również udział w konkursie, który polegał na przygotowaniu pracy plastycznej. Uczniowie wykonali piękny plakat przedstawiający 5 porcji warzyw i owoców, które powinny być spożywane każdego dnia. Mamy nadzieję, że program przyczyni się do wzrostu świadomości na temat zdrowego stylu życia.

zobacz więcej zdjęć

Ogólnopolski program edukacyjny „Wybieram wodę” (2)

Nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wybieram wodę". Organizatorami inicjatywy jest Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Instytut Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Celem programu jest zwracanie szczególnej uwagi na to, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu. W ramach programu w klasach II - V Szkoły Podstawowej przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne zgodnie ze scenariuszami przygotowanymi przez organizatora programu. Podczas lekcji uczniowie zdobywali wiedzę na temat rozwiązywali różnego rodzaju zadania i wykonywali doświadczenia. Za uczestnictwo w programie uczniowie otrzymali certyfikaty.

Warsztaty profilaktyki uzależnień u udzielania pierwszej pomocy

W dniach 4.06 i 12. 06. 2018 w naszej szkole odbył się cykl zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień oraz sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Za jęcia prowadziła Pani Instruktor Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża – p. Ewelina Nowak. W części teoretycznej omówiła zagadnienia związane ze skutkami uzależnień od nikotyny, alkoholu i dopalaczy. W części warsztatowej odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie uczyli się jak sprawdzać przytomność i oddech osoby poszkodowanej, układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz ćwiczyli uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze. Uczniowie w praktyczny sposób wykorzystali swoją wiedzę ćwicząc w dwuosobowych grupach oraz na fantomach.

Dziękujemy pani Instruktor za przeszkolenie przeprowadzone zajęcia!

zobacz więcej zdjęć

Piknik rodzinny

4 czerwca 2018r. w naszej szkole, już po raz kolejny odbył się Piknik Rodzinny przygotowany wspólnie z rodzicami, uczniami i kadrą pedagogiczną szkoły.
Był to dzień pełen słońca, radości, zabawy i rekreacji. Dla uczestników pikniku przygotowano wiele ciekawych atrakcji. Można było wziąć udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, pokazach fryzjerskich, konsultacjach dietetycznych czy grach sportowych. Było też tradycyjne grillowanie, smaczne domowe wypieki i świeżo wyciskane soki.
Nasze coroczne spotkania na pikniku służą nawiązywaniu nowych znajomości i pogłębianiu dotychczasowych przyjaźni. To szczególny czas dla obecnych uczniów szkoły oraz absolwentów, którzy po latach chętnie odwiedzają placówkę i dawnych nauczycieli.
Gorąco dziękujemy wszystkich rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację pikniku i zawsze chętnie wspierają nasze szkolne przedsięwzięcia.Piknik rodzinny
4 czerwca 2018r. w naszej szkole, już po raz kolejny odbył się Piknik Rodzinny przygotowany wspólnie z rodzicami, uczniami i kadrą pedagogiczną szkoły.
Był to dzień pełen słońca, radości, zabawy i rekreacji. Dla uczestników pikniku przygotowano wiele ciekawych atrakcji. Można było wziąć udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, pokazach fryzjerskich, konsultacjach dietetycznych czy grach sportowych. Było też tradycyjne grillowanie, smaczne domowe wypieki i świeżo wyciskane soki.
Nasze coroczne spotkania na pikniku służą nawiązywaniu nowych znajomości i pogłębianiu dotychczasowych przyjaźni. To szczególny czas dla obecnych uczniów szkoły oraz absolwentów, którzy po latach chętnie odwiedzają placówkę i dawnych nauczycieli.
Gorąco dziękujemy wszystkich rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację pikniku i zawsze chętnie wspierają nasze szkolne przedsięwzięcia.

zobacz więcej zdjęć

Copyright 2011. Free joomla templates |